poniedziałek, 4 kwietnia 2011

gesty...

często nie zastanawiamy się nad znaczeniem gestów, które zależnie od kraju mogą znaczyć zupełnie co innego...


Uwaga na gesty!

Często nie znając słów w danym języku, posługujemy się mową ciała, czyli gestami. Warto jednak być ostrożnym i zapoznać się z ich znaczeniem, zanim zdecydujemy się je pokazać. Oto kilka z nich, które mogą przyprawić nas o duże kłopoty.

 PODNIESIONY KCIUK

 ększości krajów znaczy OK. Ale na Bliskim Wschodzie i w południowej Europie, podnoszenie kciuka może być niebezpieczne-to symbol seksu analnego i jako gest jest wulgarny. Nie bez powodu we Włoszech krąży legenda o wypadkach z udziałem autostopowiczów...
ZAPRASZANIE PALCEM WSKAZUJĄCYM

W krajach wschodniej Azji nie jest mile widziane. W ten sposób wabione są tam psy. Gest ten jest tak obrazoburczy, że na Filipinach mogą nam w odwecie złamać palec. W Ameryce Południowej czy Australii przywołuje się w ten sposób uliczne prostytutki.

VICTORIA

W Polsce kojarzona z Lechem Wa
łęsą i triumfem Solidarności. Ale jeśli na terenie Wielkiej Brytanii pokażemy komuś znak Victorii, tyle że obrócony na zewnętrzną stronę, z pewnością go obrazimy. To odpowiednik wyprostowanego środkowego palca w Stanach Zjednoczonych.

MOUTZA

Czyli szeroko rozpostarte palce d
łoni, zazwyczaj ma przekazać słowa ,,uspokój się”. Ale w Grecji już od dawna jest to jeden z najbardziej obraźliwych znaków. Mówi rozmówcy dosłownie ,,zjedz moje fekalia”. Natomiast w Libanie moutza znaczy po prostu ,,nie”.
ZNAK ,,OK!”

Dla mieszka
ńców byłego bloku wschodniego jest to po prostu znak ,,OK!”. Ale uwaga: w Brazylii jest to obraza, eufemistycznie znaczy ,,spadaj'' lub ,,jesteś pedałem”. Także w Niemczech, Grecji, Hiszpanii i Turcji ten gest ma wulgarny charakter-oznacza ,,odbyt”.[źródło: National Geographic Traveller nr 8(35)]
 

 
 
 
 
 

W wi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz