sobota, 9 kwietnia 2011

wywiad z Włochem : )

A o to i prezentujemy pierwszy z obiecanych wywiadów: Raffaelle Guzzo, mój znajomy ze słonecznej Kalabrii zgodził się udzielić mi odpowiedzi na kilka pytań. Wywiad w oryginale został przeprowadzony po angielsku, a następnie przetłumaczony na język polski.


Ewa Medyńska: Jakie symbole posiada Wasz kraj?


Raffaelle Guzzo: We Włoszech mamy wiele symboli. Mamy flagę w pionowe pasy: zielony, biały i czerwony. Oczywiście hymn jak i również wiele zabytków, które nas reprezentują, Koloseum.


 Koloseum


E.M.: Tradycyjne włoskie jedzenie?


R.G.: Typowe włoskie jedzenie to oczywiście spaghetti i pizza.
Ale każdy region ma swoje typowe potrawy. Na przykład ja mieszkam w Kalabrii, która znajduje się w południowych Włoszech, a tu mamy wiele 'regionalnych przysmaków" jak "suppressata", "" nduja ", mustazzoli, czy pecorino:) "nduja"


E.M. : Co uważasz za jedyne i niepowtarzalne dla swojego kraju?


R.G.: Dla mnie, mój naród jest wyjątkowy! Mamy morze, góry, rzeki, jeziora. Piękne miejsca, takie jak Kalabria, Sardynia, Sycylia, Apulia. Jest Rzym - stolica świata! Włochy są cudowne! Jeśli Ich nie odwiedzisz, nie zrozumiesz, co jest piękne.


E.M: Jak wygląda u Was tradycyjne Boże Narodzenie?


R.G.: Boże Narodzenie we Włoszech jest spędzane jak w większości katolickich krajów. Stroimy choinki, rrobimy szopki. Istnieje tradycja Świętego Mikołaja dla dzieci i Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Wigilię spędzamy razem z całą rodziną w wieczór 24 grudnia, następnie spotykamy się 25 grudnia na lunch, a następnie z okazji nowego roku - 31 na kolacje i 1 lunch.


E.M.: Jakie są teraz we Włoszech tematy tabu?


R.G.:  Po za polityką, we Włoszech nie lubimy rozmawiać o sntire Mafia, i chcąc nie chcąc tworzymy to tematem tabu. To daje nam wiele problemów podczas pobytu za granicą - Włochy kojarzą się z mafią. A przecież nie wszyscy Włosi są gangsterami : )


E.M.: Jaki macie we Włoszech kolor żałoby?


R.G.: Tak jak w większości krajów: czarny.


E.M.: Jak wygląda patriotyzm - czy Włosi troszczą się o swój kraj?


R.G.: We Włoszech są ludzie, którzy kochają swój kraj - mogliby oddać swoje życie dla ich narodu. Ale jest też część Włochów, którzy chcą odejść, którzy nie akceptują swojego kraju, mentalności swoich rodaków.


E.M.: Jakie zwyczaje wg Ciebie wyróżniają Włochy na tle innych krajów?


R.G.: We Włoszech istotny jest obyczaj jedzenia. O 12 jemy zwykle lunch, a o 20 kolacje. Zauważyłem, że za granicą nie ma takich twardych reguł. U nas, posiłek musi być celebrowany: potrafimy siedzieć przy stole godzinami.


E.M.: Ostatnie pytanie: co nam powiesz o tradycyjnych strojach włoskich?


R.G.: Jak jedzenie: zależy wszystko od regionu. We Włoszech zwykliśmy mówić, że jedzenie i stroje 'podróżują' od regionu do regionu, przez co łatwo potrafią się zmienić : )


E.M.: Dzięki za odpowiedzi, mam nadzieję, ze jeszcze się spotkamy i oczywiście zapraszam do Polski! : )


R.G.: Całą przyjemność po mojej stronie, i ja zapraszam do Włoch :)


 obiad z dwójką naszych włoskich przyjaciół :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz