wtorek, 5 kwietnia 2011

Italia!

Wszyscy mówią, że Włochy to cudowny kraj. To dzięki malowniczym krajobrazom … a może tu chodzi o romantycznych, przystojnych Włochów?

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o kuchni, tradycjach włoskich itp. to zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Włochy czy Italia?

Ciekawostką jest fakt, że w wielu językach europejskich nazwa tego państwa brzmi Italia, a dla nas – Polaków to po prostu Włochy. Etymologia tego określenia wywodzi się z czasów słowiańskich. Na grunt polski  przyjęta została od Niemców, którzy ludy celtyckie i romańskie nazywali Walahami. Wśród Słowian rozprzestrzeniła się nazwa „Wołch”, a po przestawieniu liter „o” i „ł” otrzymaliśmy wyraz używany do dziś, czyli „Włoch”. Tak właśnie nazywano mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

Kuchnia włoska

Więcej na ten temat dowiecie się pod koniec tego miesiąca, kiedy sporządzimy relację z pikniku kulturowego. Zobaczycie zdjęcia ciekawych i najbardziej potraw dla danego kraju. Teraz napiszemy krótko.

- Włosi to smakosze makaronu oraz pizzy(Na pikniku z pewnością się pojawią J).
- Na kolację zazwyczaj jadają mięso.
- Tiramisu i panna cotta to najpopularniejsze włoskie desery.
- Posiłek Włocha składa się z: przystawki, dania mącznego lub zupy, dania głównego oraz deseru.
- Do obiadu piją czerwone wino.

Ach, Ci Włosi!

Czy każdy Włoch ma czarne włosy i oczy i ciemną karnację? Nie! Są również blondyni z niebieskimi oczami! I nie jest to aż taka rzadkość, jak się nam wydaje. Jak to mówią sami Włosi: „Najlepsza rzecz, jaka może się przytrafić rodzicom to blond dziecko!” Kiedy myślimy o rodowitych Włochach to myślimy o ich stosunku do kobiet… Część z nich to podrywacze! Jest to prawda. Na pewno wiele dziewczyn przekonało się, że idąc ulicą nie sposób nie usłyszeć: „Ciao bella!”, chociaż Często zdarza się także, że swoje zainteresowanie płcią przeciwną okazują poprzez gwizdanie na ulicy (co jest szczególnie źle postrzegane przez obcokrajowców).

Ciekawy fakt!
Okazuje się jednak, że coraz częściej, „włoskim macho”  trudno jest oderwać się od rodzinnego domu. Odsetek niezamężnych młodych mężczyzn we Włoszech ciągle wzrasta. Niektórzy twierdzą, że przyczyną jest nadopiekuńczość włoskich matek, które niechętnie wypuszczają swoich synów spod swojej kurateli.

Tradycja

Z Włoch wywodzi się tradycja obchodzenia Święta Zakochanych, czyli Walentynek. Już w starożytności świętowano ten dzień jako święto Luparkalia. Pechowym dniem dla Włochów nie jest piątek 13, ale wtorek 17 dnia miesiąca. Zwyczaj ten wywodzi się od tego, że dawniej na nagrobkach pisano „VIXI” co oznaczało „On żył”. Po przestawieniu tych cyfr otrzymujemy liczbę 17, która uważana jest za symbol nieszczęścia. We Włoszech podobnie jak w innych krajach obchodzone są Mikołajki, z tą różnicą, że do włoskich dzieci nie przychodzi Mikołaj tylko czarownica Bufona. We Florencji czarownica ta przypomina wyglądem Harleyowca.

Ciekawe Święto!
Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, to we Włoszech święto dzieci. Dostają one z tej okazji prezenty: słodycze, jeżeli były grzeczne, i symboliczny węgiel z cukru, jeżeli ich zachowanie pozostawiało wiele do życzenia.


TROCHĘ HUMORU I CIEKAWOSTEK! ODWIEDŹ STRONĘ:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz