poniedziałek, 4 kwietnia 2011

jak zachowywać się w świątyniach?

specjalnie dla Was: kolejny artykuł, mam nadzieję, że Wam się spodoba i zaciekawi : )

Jak zachowywać się w świątyniach?
Poznawanie nowych religii, czasem zupełnie nam obcych, wiąże się z odwiedzaniem świątyń. Warto jednak pamiętać o tym, że wszędzie panują różne obyczaje. Aby zapobiec wpadkom i obrażeniu wiernych, przedstawiamy porady dla odkrywców nowych wyznań.
 KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE
Wydaje się, że Europejczycy nie powinni mieć problemu z właściwym zachowaniem się, różnie jednak z tym bywa, zwłaszcza, odkąd aparat fotograficzny stał się nieodłącznym atrybutem turysty (zdjęcia z fleszem podczas nabożeństw). Krótkie spodenki u mężczyzn uniemożliwiają wstęp do cerkwi, kobiety mogą być poproszone o osłonięcie głowy i ramion. Także Kościół katolicki wypowiedział wojnę szortom-osoby w nie ubrane oraz z odkrytymi ramionami od lipca tego roku nie są wpuszczane na teren Watykanu (nawet do supermarketu i na pocztę).
SYNAGOGA
M
ężczyźni powinni mieć nakrycie głowy (w synagogach w miejscach turystycznych najczęściej można wypożyczyć kipę). Pamiętajmy, że tradycja żydowska zakazuje używania urządzeń elektrycznych w szabat, dlatego w tym dniu w synagodze nie powinno się mieć włączonych telefonów komórkowych, robić zdjęć ani filmować. Trzeba też pamiętać, aby nie gasić ani nie zapalać światła.
MECZET
Kobiety musz
ą zakryć nie tylko włosy, ale także resztę ciała. Widać może być tylko twarz, dłonie i stopy. Mężczyźni powinni mieć spodnie przynajmniej do kolan. Przy wejściu bezwzględnie trzeba zdjąć buty. Są symbolem brudu, nie tylko fizycznego. W meczecie można siadać na podłodze, a nawet się kłaść. Biegające po meczecie dzieci też nikogo nie oburzają.
ŚWIĄTYNIA BUDDYJSKA
Hołdy oddawane Buddzie przypominają kult przodka czy szacunek dla nauczyciela. Dlatego każdy może wejść do świątyni, choć należy się w niej zachowywać cicho i przed wejściem zdjąć buty. W tradycji ważne jest materialne wspieranie mnichów, dobrze jest więc wesprzeć ich jałmużną. Buddyści ofiarowują w świątyniach kadzidło i wodę oraz inne dary (jedzenie, świece, kwiaty). Nie warto jednak na ślepo naśladować tych zwyczajów, jeśli ich dogłębnie nie znamy i nie rozumiemy.
ŚWIĄTYNIA SZINTOISTYCZNA
Należy zdjąć buty i to jeszcze przed wejściem na podest (o czym często zapominają turyści). Następnie należy podejść do znajdującego się na terenie świątyni stawu (źródła, fontanny, dużej misy) i symbolicznie umyć ręce. Przed miejscami niedostępnymi do zwiedzania kładziony jest kamień lub bambus.
ŚWIĄTYNIA HINDUISTYCZNA
Tu także nie należy wchodzić w butach. Dobrze widziane jest złożenie ofiary, np. kwiatów lub kokosa, a następnie przyjęcie od kapłanów tzw. prasadu, zwykle w postaci słodyczy. Uwaga na stopy! Nie wolno dotknąć nimi innych wiernych ani tym bardziej wyciągnąć nóg w stronę ołtarza. 
 
 
 [
źródło: National Geographic Traveller nr 8(35)]
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz