sobota, 30 kwietnia 2011

tolerancja międzykulturowa - co i jak?

Święta, święta i po świętach, ale... na początku majówki! Przed nami jeszcze umieszczenie ostatecznej wersji filmiku z naszego kulturowego pikniku a na dzisiaj przygotowałam notkę, która objaśni co to jest tolerancja i jak wygląda to "międzykulturowo". Już jutro zaś wywiad z Niemcem, z którym porozmawiamy o tolerancji Niemców w Polsce a Polaków w Niemczech.

Tolerancja wywodzi się z łacińskiego słowa tolerantia oznaczającego tyle co "cierpliwa wytrwałość". Często mówimy o sobie, że jesteśmy tolerancyjni, ale czy zdajemy sobie sprawę co to znaczy? Toleracja jest postawą, która wyklucza dyskryminacje innych ludzi ze względu np na religię, pochodzenie, kolor skóry czy orientację seksualną.

W dzisiejszych czasach jest szczególnie rozpowszechnionym poglądem, a ludzie tolerancyjni usilnie walczą z rasistami ( ludzie nietolerujący innych ze względu na rase) czy antysemitami (nienawiść do żydów)

Tolerancja międzykulturowa polega głównie na akceptacji ludzi innych kultur, innych narodowości zamieszkujących na przykład nasz kraj, region. Tolerując ludzi w ten sposób należy zapomnieć o wszelkich uprzedzeniach, często także wywodzących się z kontekstów historycznych (brak tolerancji Polaków w stosunku do Rosjan czy Niemców).

Rasizm na paluszkach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz